West Virginia Wrestling

Red Devil Rumble


Date 3/26/05
Location Oak Hill High School

Particapating Teams
Calhoun(Cal) Young Guns (YG) Braxton(BR) Beckley (B) Shady Spring (SS) Ripley Rip) Herbert Hoover (HH) Cabell Midland (CM) Point Pleasant (PP) Western Greenbrier (WG) Fayetteville(Fay) Dupont (Dup) Nicholas Cty (NC) Webster Cty. (WC) Roane Cty. (Roa) Wirt (W) Greenbrier Wrestling Club (GWC) Ravenswood(Rav) Beverley Hills (BH) Liberty (Lib) Raliegh West (RW) Nitro(N) Milton (Mil) Vision (V) Mason Cty. ( Mas) Clay (CL) Parkersburg (Par) Wahama (W)

4 and under
35lb 1 Tyler Bragg (SS) 2 Cody Godfrey (Cal)
40lb 1 Noah Farley (SS) 2 Mackenzie Miller (OH) 3 Jacob Briant (PP)
45lb 1 Evan Shumaker (OH) 2 Dillon Keys (OH)
UNL 1 Matt MacKinney(OH)

5 and 6
35lb 1 Jackson Reed (NC) 2 Dalton Kincaid (OH) 3 Dawson Vincent(OH)
40lb 1 Jackson Reed NC)
45lb 1 Beaux Gilley (GWC) 2 Isaiah Battaglia (GWC) 3 Dawson Blankenship (NC)
50lb 1 M. McKinney(OH) 2 Luke Bostic (NC) 3 Brandon Bryant (Mas)
55lb 1 Anthony Boothe (RW) 2 Hunter Porter (Mas) 3 Casey Ritchie (Cal) 4 Conner Ritchie (Cal)
60lb 1 Casey Ritchie (Cal)
65lb 1 Cole Ritchie (Cal) 2 Scott Chuyka (OH)
Unl 1 Scott Chuyka

7 and 8
5olb 1 Cody Clifton (YG) 2 David Cox (OH) 3 Ritchie Miller(YG)
55lb 1 Dustion Yoakum (WG) 2 Anthhony Boothe (RW) 3 Sustion Gilley(GWC)
60lb 1 Dakota Miller (OH) 2 Trapper Hays (WC) 3 Nathan Cunningham (Rav)
65lb 1 Marc Williams (OH) 2 Logan Brown (NC) 3 Hunter Parsons (NC)
70lb 1 Chris Shumaker (OH) 2 Josiah Solak (GWC) 3 Cody Taylor (OH)
75lb 1 Kamen Reynolds (GWC) 2 Jordan Shaffer (GWC) 3 Scott Chuyka (OH)
80lb 1 AJ Murdock 2 Christian Alley (WG)
Unl 1 Drew Hicks (NC) 2 Christian White(OH)

9 and 10
55lb 1 Dustin Yoakum (WG) 2 David Cox (OH) 3 Cody Clifton (YG) 4 Austin Mullins (SS)
60lb 1 Colton Ward (YG) 2 Justion Triplett (CL) 3 Damon Meredith (SS) 4 Dakota Miller (OH)
65lb 1 Steven Porter (Mas) 2 Cameron Sampson (Cal) 3 Marc Williams (OH) 4 Chris Shumaker(OH)
70lb 1 Tyler Stewart (Cl) 2 Cole Williams (YG) 3 Hunter Scarbro (RW) 4 Cody Taylor (OH)
75lb 1 Zach Nibert (Mas) 2 Ricky Hammon (Brax) 3 Blaze McGuire (OH) 4 Ryan Steidley (GWC)
80lb 1 Wade Leggett (NC) 2 Davis Solak 9GWC) 3Brandon Colins (RW)
85 lb 1 Brandon Lilly (YG) 2 Brandon Dye (HH)
90lb 1 Gaige Ratliff (GWC) 2 Charles Withrow (GWC)
95lb 1 Daz Martin (OH) 2 Adam Nelson (GWC)
100lb 1 Nathan Smith (NC) 2 Chris Nelson (YG) 3 Jeremy Richmond (NIt)
105lb Nathan Smith (NC)
UNL 1 Austin Dye (GWC) 2 Isaac Brown (GWC) 3 Garrett Sheppard (GWC) 4 Brandon Workman (GWC)

11 and 12
65lb 1 Colton Ward (YG) 2 Marc Williams (OH) 3 Dakota Miller (OH) 4 Damon Meredith (SS)
70lb 1 Tyler Stewart (CL) 2 Cole Williams (YG) 3 Paul Bryant (Kan) 4 Junter Scarbro (RW)
75lb 1 Dakota Vanbibber (Kan) 2 Alex Wriston (YG)3 Ricky Hammon (BRX) 4 Damen Porter (Mas)
80lb 1 Wade Leggett (NC) 2 Brandon Collins (RW) 3 Joseph Stone (Fay) 4 Ryan Allen (GWC)
90lb 1 Dustin Gadomski (GWC) 2 Jacob Clendenin (GWC)
95lb 1 Travis Ferrell (NC) 2 Daz Martin (OH)
100lb 1 Harley Hamrick (CLa) 2 Chris Nelson (YG) 3 Nathan Smith (NC) 4 Tyler McKinney (OH)
115lb 1 Aaron Shaffer (GWC) 2 Jacob Triplett (Cla) 3 Kristian Grummell (Nit) 4 James Parsons(NC)
125lb 1 James Parsons (NC)
140lb 1 Robert Warth (Mas) 2 Jacob Smith (GWC)

13 to 15
95lb 1 Sheldon Thacker (BH) 2 Larry Snider (Cal) 3 E. Dick (Nit)
105lb 1 Cody Clarkson (Roa)2 Anthony Shilling burg (Fay) 3 Andy Morrison (Nit) 4 Braden Evans (OH)
115lb 1 Jordan Adkins (Cl) 2 Michael Basham (OH) 3 Kate Hunter (GWC)
125lb 1 Derek Yoakum (WG) 2 Chris Burns (BH) 3 Charlie Clinebeell 4 Vernon Ferrell (Fay)
135lb 1 K Summers (Rip) 2 JJ Johnson (Rip) 3 J. Gadamski (GWC)
145lb 1 Larry Dean (OH) 2 Chad Way (YG) 3 john Jones (OH) 4 Danny Smith (Dup)
155lb 1 John Myles (WG) 2 David Mullins (OH) 3 Charles Eary (GWC)
165lb 1 JD Ramsey (Mil) 2 Nick Bryant (NC)
175lb 1 Sean Chichester (Par) 2 S Conkright (Mil) 3 J. Edens (Rip)
Unl 1 Randy Brannon (Cal) 2 Ronny Walls

High School
115lb 1 S Sexton (Ind) 2 M Dickenson (Bec) 3 S. Gross
125lb 1 Tyler Bain (Cal) 2 T. Young (WC) 3 B Sampson (Cal) 4 J Turner (CM)
135lb 1 Eddie Burrows (Cal) 2 a Rroche (Bec) 3 Ricky Goodwin 4 David Hannah (Ind)
145lb 1 John Meadows (Ind) 2 Larry Dean (OH) 3 Markus DeLung (OH) 4 Dustin Rogers (Wir)
155lb 1 Austin Moye (Mil) 2 Cody Riffe (Ind) 3 David Mullins (OH) 4 Matt Farley (SS)
165lb 1 JD Ramsey (Mil) 2 D McClanahan (V) 3 N. Hylton (Lib) 4 J Edens (Siss)
175lb 1 Ryan Fell(OH) 2 Sean Chichester (Par) 3 J Edens (Siss) 4 Brandon Pierce
190lb 1 J Antoine (Bec) 2 Frankie Treadway (OH) 3 M Bryant (Dup) 4 D McKinney (OH)
215lb 1 Matt Griggith (OH) 2 Ronnie Walls (V) 3 M Roberts (Cal)
Unl 1 Carle Johnson(NC) 2 John Arthur (OH) 3 J Lilly (Bec) 4 R Chrisian (Mil)

Open
125lb 1 Shawn Sexton (YG) 2 M Dickerson (Bec) 3 Spencer Holcomb (OH)
135lb 1 Chris White 2 A Troche (Bec) 3 Derek Jones 4 David Hannah
145lb 1 Derek Scarbro (SS) 2 Scott Lynch (SS) 3 Billy Collins 4 Jeff Atha
155lb 1 C Harnett 2 J Callen 3 M Troche
165lb 1 C Harnett 2 N Hylton (Lib) 3 Shawn Gaarland (OH) 4 d McClanahan
175lb 1 Ryan Fell (OH) 2 Scott Holcomb (WC) 3 Brandon Pierce 4 Mark Petty
190lb 1 Jacob Antione (Bec) 2 Frankie Treadway (OH) 3 Andrew Hyde 4 Brian Miller (OH)
215lb 1 Matt Griffith (OH) 2 Scott Chuyka (OH) 3 Mike Bryant 4 David Cox (OH)
Unl 1 David DeQuasie (OH) 2 Steve Petty 3 A Richardson (CM) 4 Jim Lilly (Bec)


Return to the Scores Index Page
Return to the WV-Mat front page