West Virginia Wrestling

2004 Raider Rumble

Ryle High School
December 10-11, 2004

*************************
 1. LaRue Co.                 377.0
 2. Carlisle                  368.5
 3. Campbell Co.              354.0
 4. Ryle                      312.5
 5. South Oldham              255.0
 6. Bullitt Central           170.0
 7. Robert Byrd               134.0
 8. Ravenswood                113.0
 9. Winton Woods               69.0
10. Ryle B                     55.0

First Place
  103: David Dennis(Ravenswood) dec. Kyle Ashworth(Ryle) 4-0
  112: Tyler Savage(Carlisle) tech. fall Justin Walls(Bullitt Central) 16-1
  119: Kyle Ruschell(Ryle) maj. dec. Stacy Miller(LaRue Co.) 12-4
  125: Kellen Ashworth(Ryle) dec. Derrick Scott(South Oldham) 3-2
  130: Tavish Martin(Carlisle) dec. Jake Hagedorn(Campbell Co.) 12-8
  135: Pat Banks(LaRue Co.) dec. Kurt Stapleton(Carlisle) 7-3
  140: Ben Mason(Campbell Co.) dec. Jory Brown(Carlisle) 11-6
  145: Bryan Wilson(Campbell Co.) maj. dec. Scott Wheeler(LaRue Co.) 13-2
  152: Mike Nolan(Campbell Co.) pin Mason Reid(Ryle) 3:16
  160: Bryant Barnhill(LaRue Co.) dec. Clarence Reynolds(Carlisle) 9-2
  171: Nic Perry(Winton Woods) dec. Trey Michael(Carlisle) 8-5
  189: Kevin Orth(Campbell Co.) pin Brience Willian(LaRue Co.) 1:14
  215: Taylor Scherer(South Oldham) pin Scott Mayer(Robert Byrd) 50
  275: Cedrick Powell(LaRue Co.) pin Tim Mosley(Campbell Co.) 1:13

Third Place
  103: Justin Smith(Carlisle) dec. Andrew Isler(Ryle B) 6-0
  112: Darwin Perez(LaRue Co.) dec. Lucas Carman*LC(X1) 15-13 OT
  119: Tim Taylor(Carlisle) maj. dec. Tony Brackett(Campbell Co.) 12-0
  125: Doug Austin(Carlisle) pin Ozzie Parker(LaRue Co.) 00
  130: Derek Satterfield(Robert Byrd) dec. Bryan Peace(Ryle) 5-3
  135: Clint Hovekamp(Ryle) pin Andrew Mitchell(South Oldham) 3:39
  140: Ryan Goy(Ryle) dec. Travis Baney(LaRue Co.) 11-4
  145: James Curry(Carlisle) pin Bert Boyd(Winton Woods) 46
  152: J. J. Meyers(Robert Byrd) dec. Kyle Carman(LaRue Co.) 7-2
  160: Jacob Hildreth(Campbell Co.) maj. dec. Brad Hettmansperger(Ryle) 11-0
  171: Greg Ashworth(Ryle) maj. dec. Cody Lasigne(South Oldham) 12-2
  189: Josh Dennis(Ravenswood) dec. Zach Utley(South Oldham) 8-5
  215: Sam Alford(Campbell Co.) dec. Nick Yount(LaRue Co.) 11-9
  275: Charlie Hassett(Carlisle) pin John Schulz(Bullitt Central) 5:35

Round 1
  103: Kyle Ashworth(Ryle) pin Cory Shotwell(Campbell Co.) :52
       Justin Smith(Carlisle) pin Tristen Hines(LaRue Co.) 1:33
       David Dennis(Ravenswood) pin Dereck Berry(South Oldham) 1:07
       Andrew Isler(Ryle B) pin James Badgett(Bullitt Central) 4:10
  112: Lucas Carman*LC(X1) pin Turner Ward(Robert Byrd) 3:20
       Justin Walls(Bullitt Central) pin Tyler Foulks(Ryle B) :31
       Darwin Perez(LaRue Co.) pin Talon Deinlein(Campbell Co.) :19
       Tyler Savage(Carlisle) pin Dan Drees(Winton Woods) :53
  119: Kyle Ruschell(Ryle) pin Tim Taylor(Carlisle) 1:06
       Daniel Murner(South Oldham) pin Sean Mchone(Winton Woods) 1:17
       Derek Darlak(Ravenswood) pin Brian White(Robert Byrd) 2:53
       Stacy Miller(LaRue Co.) pin Derrick Noem(Ryle B) :28
  125: Derrick Scott(South Oldham) pin Lee Brown(Ravenswood) :30
       Doug Austin(Carlisle) pin Michael Chaney(Bullitt Central) :12
       Ozzie Parker(LaRue Co.) pin Eric Hupp*LC(X1) :48
       Kellen Ashworth(Ryle) dec. Ben Rust(Campbell Co.) 1-0
  130: Andrew Bowling(LaRue Co.) pin Cody Hall(South Oldham) :45
       Tavish Martin(Carlisle) dec. Bryan Peace(Ryle) 16-12
       Jake Hagedorn(Campbell Co.) pin Chris Dierolf(Ravenswood) 2:24
       Derek Satterfield(Robert Byrd) pin Jerimiah Walls(Bullitt Central) 3:06
  135: Pat Banks(LaRue Co.) pin Andrew Mitchell(South Oldham) 1:17
       Elliot Harris(Ryle B) pin Chad McIntosh(Winton Woods) 3:44
       Clint Hovekamp(Ryle) pin Cordell Boyd:WW(X2) :27
       Kurt Stapleton(Carlisle) maj. dec. Matt Miller:*LC(X1) 12-2
  140: Jory Brown(Carlisle) pin Chen Chao(Ryle B) 1:32
       Travis Baney(LaRue Co.) pin David Horn(Ravenswood) 2:26
       Ben Mason(Campbell Co.) dec. Evan Smith*LC(X1) 6-4
       Ryan Goy(Ryle) dec. Bryan Ford(South Oldham) 7-2
  145: Scott Wheeler(LaRue Co.) pin Alex Picket(Ryle B) 3:44
       Bert Boyd(Winton Woods) pin Wes Hood(Robert Byrd) :40
       Bryan Wilson(Campbell Co.) tech. fall Joey Davis(Bullitt Central) 15-0
       James Curry(Carlisle) tech. fall Kyle Reed(Ravenswood) 17-2
  152: Mike Nolan(Campbell Co.) pin Bennan Cruse*LC(X1) :46
       Jose Velasquez*LC(X2) pin Travis Carte(Ravenswood) :58
       Mason Reid(Ryle) pin Ben Greco(South Oldham) 5:59
       Ricky Myers(Bullitt Central) pin Taylor Wiggins(Carlisle) 2:36
  160: Bryant Barnhill(LaRue Co.) pin Jacob Hildreth(Campbell Co.) 1:50
       Nathan Lovewell(South Oldham) pin Brandon Martin(Bullitt Central) 2:49
       Brad Hettmansperger(Ryle) pin Carlton Braunskill(Winton Woods) 1:19
       Clarence Reynolds(Carlisle) pin Doug Jenkins(Robert Byrd) 1:07
  171: Nic Perry(Winton Woods) pin Brittany Wimsatt(Bullitt Central) :10
       Cody Lasigne(South Oldham) pin Justin Hunt(Ryle B) :59
       Greg Ashworth(Ryle) pin Ross Corbin(Ravenswood) :56
       Trey Michael(Carlisle) pin Joe Embree(LaRue Co.) 3:40
  189: Kevin Orth(Campbell Co.) pin John Shellhammer*RB(X2) :41
       Josh Dennis(Ravenswood) pin Curt McKinney*SO(X1) :06
       Zach Utley(South Oldham) pin Wesley Boyd(Ryle) :53
       Brience Willian(LaRue Co.) pin Caz Holyfield(Robert Byrd) 2:53
  215: Taylor Scherer(South Oldham) pin Onnie Embree*LC(X2) 1:02
       Sam Alford(Campbell Co.) maj. dec. Randy Swain(Carlisle) 11-1
       Scott Mayer(Robert Byrd) pin Sam Riley(Bullitt Central) 2:34
       Nick Yount(LaRue Co.) pin Dyami Deilia(Ryle) :57
  275: Cedrick Powell(LaRue Co.) pin Shawn Isaacs(Winton Woods) :26
       Logan Butler(South Oldham) pin Charlie Hassett(Carlisle) 2:53
       Steven Bodenbender(Ryle) pin Woody Hendricks(Robert Byrd) 3:25
       Tim Mosley(Campbell Co.) pin Phil Bitely*SO(X1) 3:54

Round 2
  103: Tristen Hines(LaRue Co.) pin Cory Shotwell(Campbell Co.) 1:58
       Justin Smith(Carlisle) pin Jamie McCracken(Robert Byrd) 1:28
       Andrew Isler(Ryle B) pin Dereck Berry(South Oldham) 1:48
       James Badgett(Bullitt Central) advanced with bye
  112: Lucas Carman*LC(X1) pin Tyler Foulks(Ryle B) 1:23
       Justin Walls(Bullitt Central) pin Steven Vaughn(South Oldham) 1:02
       Talon Deinlein(Campbell Co.) pin Dan Drees(Winton Woods) 2:30
       Tyler Savage(Carlisle) maj. dec. Sam Scheuer(Ryle) 12-0
  119: Tim Taylor(Carlisle) pin Daniel Murner(South Oldham) 3:04
       Johnathan Vance(Bullitt Central) dec. Sean Mchone(Winton Woods) 8-5
       Derek Darlak(Ravenswood) pin Derrick Noem(Ryle B) :51
       Stacy Miller(LaRue Co.) pin Tony Brackett(Campbell Co.) 3:03
  125: Michael Chaney(Bullitt Central) pin Lee Brown(Ravenswood) 1:52
       Doug Austin(Carlisle) pin Kevin Payne*LC(X2) 1:52
       Ben Rust(Campbell Co.) dec. Eric Hupp*LC(X1) 4-1
       Kellen Ashworth(Ryle) pin Tyler McHenry(Robert Byrd) 1:00
  130: Tavish Martin(Carlisle) maj. dec. Cody Hall(South Oldham) 14-3
       Bryan Peace(Ryle) pin Josh Lutts*R(X1) 3:12
       Jerimiah Walls(Bullitt Central) pin Chris Dierolf(Ravenswood) 3:58
       Derek Satterfield(Robert Byrd) pin Andrew Pavy(Ryle B) 1:40
  135: Andrew Mitchell(South Oldham) pin Elliot Harris(Ryle B) 2:49
       Coty Young(Bullitt Central) dec. Chad McIntosh(Winton Woods) 3-0
       Matt Miller:*LC(X1) pin Cordell Boyd:WW(X2) :13
       Kurt Stapleton(Carlisle) dec. Dave Schuchter(Campbell Co.) 14-7
  140: Travis Baney(LaRue Co.) pin Chen Chao(Ryle B) 2:30
       David Horn(Ravenswood) pin Steven Cleary(Winton Woods) 3:26
       Evan Smith*LC(X1) dec. Ryan Goy(Ryle) 8-6
       Bryan Ford(South Oldham) pin Travis Dalton(Bullitt Central) 2:41
  145: Alex Picket(Ryle B) dec. Wes Hood(Robert Byrd) 9-8
       Bert Boyd(Winton Woods) pin Andrew Mitchell(South Oldham) 2:20
       James Curry(Carlisle) pin Joey Davis(Bullitt Central) 1:50
       Kyle Reed(Ravenswood) dec. Thad Allen(Ryle) 17-13
  152: Travis Carte(Ravenswood) pin Bennan Cruse*LC(X1) :10
       J. J. Meyers(Robert Byrd) pin Jose Velasquez*LC(X2) 2:26
       Mason Reid(Ryle) pin Taylor Wiggins(Carlisle) 3:29
       Kyle Carman(LaRue Co.) pin Ricky Myers(Bullitt Central) :58
  160: Jacob Hildreth(Campbell Co.) dec. Nathan Lovewell(South Oldham) 9-4
       Brandon Martin(Bullitt Central) pin Evan Wright(Ravenswood) 1:56
       Doug Jenkins(Robert Byrd) pin Carlton Braunskill(Winton Woods) :52
       Clarence Reynolds(Carlisle) pin Mike Johnson*BC(X1) 1:09
  171: Brittany Wimsatt(Bullitt Central) pin Justin Hunt(Ryle B) :10
       Cody Lasigne(South Oldham) dec. J. P. Kinney(Campbell Co.) 5-3
       Joe Embree(LaRue Co.) pin Ross Corbin(Ravenswood) :40
       Trey Michael(Carlisle) pin Jake Shipp*LC(X1) 2:24
  189: John Shellhammer*RB(X2) pin Curt McKinney*SO(X1) 1:04
       Josh Dennis(Ravenswood) advanced with bye
       Caz Holyfield(Robert Byrd) pin Wesley Boyd(Ryle) 1:59
       Brience Willian(LaRue Co.) maj. dec. Brad Fisher(Carlisle) 15-3
  215: Sam Alford(Campbell Co.) pin Onnie Embree*LC(X2) :49
       Randy Swain(Carlisle) pin Derrick Jett*R(X1) 1:31
       Sam Riley(Bullitt Central) pin Dyami Deilia(Ryle) 1:56
       Nick Yount(LaRue Co.) pin Kris Pridget(Ryle B) 1:41
  275: Logan Butler(South Oldham) pin Shawn Isaacs(Winton Woods) 1:48
       Charlie Hassett(Carlisle) pin Mike McCord(Ryle B) 5:04
       Phil Bitely*SO(X1) pin Woody Hendricks(Robert Byrd) :36
       Tim Mosley(Campbell Co.) pin John Schulz(Bullitt Central) 5:14

Round 3
  103: Kyle Ashworth(Ryle) pin Tristen Hines(LaRue Co.) :35
       Cory Shotwell(Campbell Co.) pin Jamie McCracken(Robert Byrd) :22
       David Dennis(Ravenswood) pin Andrew Isler(Ryle B) 2:40
       Dereck Berry(South Oldham) advanced with bye
  112: Turner Ward(Robert Byrd) dec. Tyler Foulks(Ryle B) 4-1
       Lucas Carman*LC(X1) pin Steven Vaughn(South Oldham) 3:49
       Darwin Perez(LaRue Co.) pin Dan Drees(Winton Woods) :37
       Sam Scheuer(Ryle) pin Talon Deinlein(Campbell Co.) :45
  119: Kyle Ruschell(Ryle) pin Daniel Murner(South Oldham) :33
       Tim Taylor(Carlisle) pin Johnathan Vance(Bullitt Central) :39
       Brian White(Robert Byrd) pin Derrick Noem(Ryle B) 4:53
       Tony Brackett(Campbell Co.) dec. Derek Darlak(Ravenswood) 7-5 OT
  125: Derrick Scott(South Oldham) pin Michael Chaney(Bullitt Central) 1:01
       Kevin Payne*LC(X2) pin Lee Brown(Ravenswood) :59
       Ozzie Parker(LaRue Co.) pin Ben Rust(Campbell Co.) 3:24
       Eric Hupp*LC(X1) pin Tyler McHenry(Robert Byrd) :52
  130: Tavish Martin(Carlisle) dec. Andrew Bowling(LaRue Co.) 6-5
       Cody Hall(South Oldham) pin Josh Lutts*R(X1) 1:26
       Jake Hagedorn(Campbell Co.) pin Jerimiah Walls(Bullitt Central) 1:23
       Chris Dierolf(Ravenswood) pin Andrew Pavy(Ryle B) 1:54
  135: Pat Banks(LaRue Co.) pin Elliot Harris(Ryle B) 1:34
       Andrew Mitchell(South Oldham) pin Coty Young(Bullitt Central) 1:11
       Clint Hovekamp(Ryle) maj. dec. Matt Miller:*LC(X1) 10-0
       Dave Schuchter(Campbell Co.) pin Cordell Boyd:WW(X2) :38
  140: Jory Brown(Carlisle) pin Travis Baney(LaRue Co.) :32
       Chen Chao(Ryle B) dec. Steven Cleary(Winton Woods) 7-3
       Ben Mason(Campbell Co.) dec. Ryan Goy(Ryle) 6-1
       Travis Dalton(Bullitt Central) dec. Evan Smith*LC(X1) 14-8
  145: Scott Wheeler(LaRue Co.) pin Wes Hood(Robert Byrd) 3:03
       Andrew Mitchell(South Oldham) pin Alex Picket(Ryle B) 1:24
       Bryan Wilson(Campbell Co.) tech. fall James Curry(Carlisle) 18-3
       Thad Allen(Ryle) pin Joey Davis(Bullitt Central) 5:13
  152: Mike Nolan(Campbell Co.) pin Travis Carte(Ravenswood) :13
       J. J. Meyers(Robert Byrd) pin Bennan Cruse*LC(X1) :10
       Ben Greco(South Oldham) pin Taylor Wiggins(Carlisle) 4:31
       Mason Reid(Ryle) dec. Kyle Carman(LaRue Co.) 7-6
  160: Bryant Barnhill(LaRue Co.) dec. Nathan Lovewell(South Oldham) 4-2
       Jacob Hildreth(Campbell Co.) pin Evan Wright(Ravenswood) :18
       Brad Hettmansperger(Ryle) tech. fall Doug Jenkins(Robert Byrd) 21-4
       Carlton Braunskill(Winton Woods) pin Mike Johnson*BC(X1) 1:09
  171: Nic Perry(Winton Woods) pin Justin Hunt(Ryle B) :10
       J. P. Kinney(Campbell Co.) pin Brittany Wimsatt(Bullitt Central) :16
       Greg Ashworth(Ryle) dec. Joe Embree(LaRue Co.) 4-1
       Jake Shipp*LC(X1) pin Ross Corbin(Ravenswood) 1:23
  189: Kevin Orth(Campbell Co.) pin Curt McKinney*SO(X1) :59
       John Shellhammer*RB(X2) advanced with bye
       Zach Utley(South Oldham) pin Caz Holyfield(Robert Byrd) :34
       Brad Fisher(Carlisle) pin Wesley Boyd(Ryle) 1:05
  215: Taylor Scherer(South Oldham) pin Sam Alford(Campbell Co.) 2:27
       Onnie Embree*LC(X2) pin Derrick Jett*R(X1) 1:17
       Scott Mayer(Robert Byrd) pin Dyami Deilia(Ryle) 1:00
       Sam Riley(Bullitt Central) pin Kris Pridget(Ryle B) :57
  275: Cedrick Powell(LaRue Co.) pin Logan Butler(South Oldham) 2:54
       Mike McCord(Ryle B) pin Shawn Isaacs(Winton Woods) 2:37
       Steven Bodenbender(Ryle) dec. Phil Bitely*SO(X1) 9-8
       John Schulz(Bullitt Central) pin Woody Hendricks(Robert Byrd) 4:40

Round 4
  103: Kyle Ashworth(Ryle) pin Jamie McCracken(Robert Byrd) 1:16
       Justin Smith(Carlisle) pin Cory Shotwell(Campbell Co.) 3:16
       David Dennis(Ravenswood) advanced with bye
       James Badgett(Bullitt Central) pin Dereck Berry(South Oldham) 1:35
  112: Turner Ward(Robert Byrd) pin Steven Vaughn(South Oldham) 3:38
       Justin Walls(Bullitt Central) dec. Lucas Carman*LC(X1) 6-4
       Darwin Perez(LaRue Co.) pin Sam Scheuer(Ryle) :24
       Tyler Savage(Carlisle) pin Talon Deinlein(Campbell Co.) 1:27
  119: Kyle Ruschell(Ryle) pin Johnathan Vance(Bullitt Central) 1:04
       Tim Taylor(Carlisle) pin Sean Mchone(Winton Woods) :43
       Tony Brackett(Campbell Co.) pin Brian White(Robert Byrd) 1:01
       Stacy Miller(LaRue Co.) pin Derek Darlak(Ravenswood) :52
  125: Derrick Scott(South Oldham) pin Kevin Payne*LC(X2) 1:27
       Doug Austin(Carlisle) pin Lee Brown(Ravenswood) :37
       Ozzie Parker(LaRue Co.) pin Tyler McHenry(Robert Byrd) :26
       Kellen Ashworth(Ryle) pin Eric Hupp*LC(X1) 1:16
  130: Andrew Bowling(LaRue Co.) pin Josh Lutts*R(X1) :30
       Bryan Peace(Ryle) pin Cody Hall(South Oldham) 3:20
       Jake Hagedorn(Campbell Co.) pin Andrew Pavy(Ryle B) 1:30
       Derek Satterfield(Robert Byrd) pin Chris Dierolf(Ravenswood) 1:31
  135: Pat Banks(LaRue Co.) pin Coty Young(Bullitt Central) 1:00
       Andrew Mitchell(South Oldham) tech. fall Chad McIntosh(Winton Woods) 21-4
       Clint Hovekamp(Ryle) dec. Dave Schuchter(Campbell Co.) 6-0
       Kurt Stapleton(Carlisle) pin Cordell Boyd:WW(X2) 1:26
  140: Jory Brown(Carlisle) pin Steven Cleary(Winton Woods) 1:15
       Chen Chao(Ryle B) pin David Horn(Ravenswood) :31
       Ben Mason(Campbell Co.) maj. dec. Travis Dalton(Bullitt Central) 17-3
       Bryan Ford(South Oldham) maj. dec. Evan Smith*LC(X1) 12-4
  145: Scott Wheeler(LaRue Co.) pin Andrew Mitchell(South Oldham) 1:59
       Bert Boyd(Winton Woods) pin Alex Picket(Ryle B) :24
       Bryan Wilson(Campbell Co.) pin Thad Allen(Ryle) 2:36
       Kyle Reed(Ravenswood) pin Joey Davis(Bullitt Central) :47
  152: Mike Nolan(Campbell Co.) pin J. J. Meyers(Robert Byrd) 2:37
       Jose Velasquez*LC(X2) pin Bennan Cruse*LC(X1) :10
       Kyle Carman(LaRue Co.) pin Ben Greco(South Oldham) 1:48
       Mason Reid(Ryle) pin Ricky Myers(Bullitt Central) 1:55
  160: Bryant Barnhill(LaRue Co.) pin Evan Wright(Ravenswood) :34
       Jacob Hildreth(Campbell Co.) dec. Brandon Martin(Bullitt Central) 7-3
       Brad Hettmansperger(Ryle) pin Mike Johnson*BC(X1) 1:48
       Clarence Reynolds(Carlisle) pin Carlton Braunskill(Winton Woods) :35
  171: Nic Perry(Winton Woods) dec. J. P. Kinney(Campbell Co.) 4-1
       Cody Lasigne(South Oldham) pin Brittany Wimsatt(Bullitt Central) :15
       Greg Ashworth(Ryle) pin Jake Shipp*LC(X1) :23
       Trey Michael(Carlisle) pin Ross Corbin(Ravenswood) 2:12
  189: Kevin Orth(Campbell Co.) advanced with bye
       Josh Dennis(Ravenswood) pin John Shellhammer*RB(X2) :15
       Zach Utley(South Oldham) dec. Brad Fisher(Carlisle) 12-10
       Brience Willian(LaRue Co.) pin Wesley Boyd(Ryle) :24
  215: Taylor Scherer(South Oldham) pin Derrick Jett*R(X1) :39
       Randy Swain(Carlisle) pin Onnie Embree*LC(X2) 3:43
       Scott Mayer(Robert Byrd) pin Kris Pridget(Ryle B) :19
       Nick Yount(LaRue Co.) pin Sam Riley(Bullitt Central) 3:51
  275: Cedrick Powell(LaRue Co.) pin Mike McCord(Ryle B) :16
       Charlie Hassett(Carlisle) pin Shawn Isaacs(Winton Woods) 1:18
       John Schulz(Bullitt Central) pin Steven Bodenbender(Ryle) :48
       Tim Mosley(Campbell Co.) pin Woody Hendricks(Robert Byrd) 1:13

Round 5
  103: Kyle Ashworth(Ryle) pin Justin Smith(Carlisle) 2:50
       Tristen Hines(LaRue Co.) pin Jamie McCracken(Robert Byrd) :20
       David Dennis(Ravenswood) pin James Badgett(Bullitt Central) :29
       Andrew Isler(Ryle B) advanced with bye
  112: Justin Walls(Bullitt Central) maj. dec. Turner Ward(Robert Byrd) 12-2
       Steven Vaughn(South Oldham) dec. Tyler Foulks(Ryle B) 7-0
       Tyler Savage(Carlisle) pin Darwin Perez(LaRue Co.) 5:16
       Sam Scheuer(Ryle) pin Dan Drees(Winton Woods) 1:39
  119: Kyle Ruschell(Ryle) pin Sean Mchone(Winton Woods) :28
       Daniel Murner(South Oldham) pin Johnathan Vance(Bullitt Central) 1:17
       Stacy Miller(LaRue Co.) pin Brian White(Robert Byrd) 1:06
       Tony Brackett(Campbell Co.) pin Derrick Noem(Ryle B) :22
  125: Derrick Scott(South Oldham) dec. Doug Austin(Carlisle) 7-2
       Kevin Payne*LC(X2) pin Michael Chaney(Bullitt Central) :58
       Kellen Ashworth(Ryle) pin Ozzie Parker(LaRue Co.) 3:40
       Ben Rust(Campbell Co.) pin Tyler McHenry(Robert Byrd) :57
  130: Bryan Peace(Ryle) dec. Andrew Bowling(LaRue Co.) 5-2
       Tavish Martin(Carlisle) pin Josh Lutts*R(X1) 1:30
       Jake Hagedorn(Campbell Co.) maj. dec. Derek Satterfield(Robert Byrd) 12-4
       Jerimiah Walls(Bullitt Central) pin Andrew Pavy(Ryle B) :22
  135: Pat Banks(LaRue Co.) pin Chad McIntosh(Winton Woods) :32
       Coty Young(Bullitt Central) pin Elliot Harris(Ryle B) :58
       Kurt Stapleton(Carlisle) dec. Clint Hovekamp(Ryle) 5-3
       Dave Schuchter(Campbell Co.) pin Matt Miller:*LC(X1) 3:40
  140: Jory Brown(Carlisle) pin David Horn(Ravenswood) 2:55
       Travis Baney(LaRue Co.) pin Steven Cleary(Winton Woods) :26
       Ben Mason(Campbell Co.) dec. Bryan Ford(South Oldham) 3-1
       Ryan Goy(Ryle) pin Travis Dalton(Bullitt Central) 1:00
  145: Scott Wheeler(LaRue Co.) pin Bert Boyd(Winton Woods) :39
       Andrew Mitchell(South Oldham) pin Wes Hood(Robert Byrd) 3:31
       Bryan Wilson(Campbell Co.) pin Kyle Reed(Ravenswood) 4:31
       James Curry(Carlisle) pin Thad Allen(Ryle) :48
  152: Mike Nolan(Campbell Co.) pin Jose Velasquez*LC(X2) :43
       J. J. Meyers(Robert Byrd) pin Travis Carte(Ravenswood) 1:24
       Ricky Myers(Bullitt Central) pin Ben Greco(South Oldham) :09
       Kyle Carman(LaRue Co.) dec. Taylor Wiggins(Carlisle) 7-2
  160: Bryant Barnhill(LaRue Co.) pin Brandon Martin(Bullitt Central) 1:00
       Nathan Lovewell(South Oldham) pin Evan Wright(Ravenswood) :34
       Clarence Reynolds(Carlisle) maj. dec. Brad Hettmansperger(Ryle) 15-5
       Doug Jenkins(Robert Byrd) pin Mike Johnson*BC(X1) 1:39
  171: Nic Perry(Winton Woods) pin Cody Lasigne(South Oldham) 1:51
       J. P. Kinney(Campbell Co.) pin Justin Hunt(Ryle B) :10
       Trey Michael(Carlisle) dec. Greg Ashworth(Ryle) 3-1 OT
       Joe Embree(LaRue Co.) pin Jake Shipp*LC(X1) :09
  189: Kevin Orth(Campbell Co.) dec. Josh Dennis(Ravenswood) 3-2
       Curt McKinney*SO(X1) advanced with bye
       Brience Willian(LaRue Co.) pin Zach Utley(South Oldham) 3:25
       Brad Fisher(Carlisle) dec. Caz Holyfield(Robert Byrd) 8-6
  215: Taylor Scherer(South Oldham) pin Randy Swain(Carlisle) :54
       Sam Alford(Campbell Co.) pin Derrick Jett*R(X1) :25
       Scott Mayer(Robert Byrd) maj. dec. Nick Yount(LaRue Co.) 14-6
       Dyami Deilia(Ryle) pin Kris Pridget(Ryle B) 1:36
  275: Cedrick Powell(LaRue Co.) pin Charlie Hassett(Carlisle) 1:42
       Mike McCord(Ryle B) dec. Logan Butler(South Oldham) 10-8
       Tim Mosley(Campbell Co.) dec. Steven Bodenbender(Ryle) 8-2
       John Schulz(Bullitt Central) pin Phil Bitely*SO(X1) 2:40


Return to the Scores Index Page
Return to the WV-Mat front page