Hoppel Invitational

December 18, 2010
From OVAeC.com


    Beaver Brooke EL  Edison Green Holy Name Massillon Minerva Ridgewood Trinity Cath Wellsville
                         
                         
Round 1   32 19.5 31.5 14 24 22.5 28.5 34 16 10 10
                         
Round 2   28 29 29.5 12 20 17.5 25 37.5 18 6 10
                         
Round 3   29 22 28 20 24 26 24 25.5 27.5 6 6
                         
Round 4   24 24 20 20 21 31 23 28 23 8 8
                         
Round 5   97 49 69 35 61.5 68.5 52.5 89.5 43 31 2
                         
Finals    28 11 0 0 6 12 10 24 9 6 0
                         
Total   238 154.5 178 101 156.5 177.5 163 238.5 136.5 67 36

Wow what a tough half a point loss for the Beavers!

 

Pool A                        
Wrestler/School 1 2 3 4 5   Place        
Matt Beaman 2 3 4 Bye 5            
Brooke PIN 1:16 PIN 2:51 PIN 2:27   12-0       Matt Beaman (Brooke)  
Tanner Durr 1 5 Bye 3 4       A1    
Ridgewood         15-4            
Chris Doyle 4 1 5 2 Bye            
Green PIN :47   6-4 PIN :43              
Joel Cunningham 3 Bye 1 5 2            
East Liverpool                     Josh Henderson (BL)
Tristen Smith Bye 2 3 4 1           Champion
Massillon   PIN 2:42   PIN 1:12            
                         
                         
Pool B                        
Wrestler/School 1 2 3 4 5   Place   Josh Henderson (BL)  
Zack Moore 2 3 4 Bye 5       B1    
Edison PIN 1:52                    
Nick McDaniel 1 5 Bye 3 4            
Holy Name                 Chris Doyle (Green)  
Cameron Canonico 4 1 5 2 Bye       A2    
Minerva PIN 1:48 PIN 1:12   PIN :17              
Zack Smith 3 Bye 1 5 2           Chris Doyle
Brooke X     PIN 3:55   PIN :23           Third
Josh Henderson Bye 2 3 4 1            
Beaver Local   PIN 1:25 PIN :54 PIN 3:08 PIN :47       Cameron Canonico (Min)  
                  B2    

 

Pool A                        
Wrestler/School 1 2 3 4 5   Place        
Nathan Smith 2 3 4 Bye 5            
Minerva PIN :40 PIN 1:07 PIN 1:31   PIN :27       Nathan Smith (Min)  
Matt Herrick 1 5 Bye 3 4       A1    
Edison                      
Robert Pattison 4 1 5 2 Bye            
Brooke     10-4 PIN 1:48              
Nick Foster 3 Bye 1 5 2            
Holy Name 12-4     PIN 1:21 PIN :40           Nathan Smith
Lucas Krumlauf Bye 2 3 4 1           Champion
Massillon   PIN 1:07                
                         
                         
Pool B                        
Wrestler/School 1 2 3 4 5   Place   Frank Williams (EL)  
Frank Williams 2 3 4 Bye 5       B1    
East Liverpool PIN :46 PIN :41 PIN :30   16-4            
Josh Nagy 1 5 Bye 3 4            
Wellsville       PIN 3:06 6-4       Nick Foster (HN)  
Joe Klag 4 1 5 2 Bye       A2    
Holy Name X                      
Mickey Munsey 3 Bye 1 5 2           Paul Swartz
Green PIN 5:21                   Third
Paul Swartz Bye 2 3 4 1            
Beaver Local   PIN 1:36 PIN :42 PIN :10         Paul Swartz (BL)  
                  B2    
Pool A                        
Wrestler/School 1 2 3 4 5   Place        
Ivan McClay 2 3 4 Bye 5            
Massillon PIN 3:24 TF 16-1 PIN :34   TF 21-5       Ivan McClay (Mass)  
James Gravely 1 5 Bye 3 4       A1    
Holy Name         TF 17-1            
Cole Zeigler 4 1 5 2 Bye            
Ridgewood PIN 1:14   TF 16-0 11-1              
Mark  Barton 3 Bye 1 5 2            
Wellsville                     Ivan McClay
Maurry Gamble Bye 2 3 4 1           Champion
Brooke   11-6   PIN 2:05            
                         
                         
Pool B                        
Wrestler/School 1 2 3 4 5   Place   Kolby DePalma (Min)  
Kolby DePalma 2 3 4 Bye 5       B1    
Minerva PIN 1:57 TF 16-1     PIN 2:39            
Cody Alford 1 5 Bye 3 4            
Edison       PIN 1:50         Cole Zeigler (Rid)  
Logan Boyd 4 1 5 2 Bye       A2    
Green     PIN 3:34                
Bye   3 Bye 1 5 2           Cole Zeigler
                      Third
Phillip Thrasher Bye 2 3 4 1            
Wellsville X   PIN 1:31             Phillip Thrasher (Wells)  
                  B2    

 

Pool A                        
Wrestler/School 1 2 3 4 5   Place        
John McComas 2 3 4 Bye 5            
Beaver Local PIN 1:47 PIN 1:03 ---   PIN 1:53       John McComas (BL)  
Max Revay 1 5 Bye 3 4       A1    
Holy Name    8/2   PIN 1:13              
Johnny Cooper 4 1 5 2 Bye            
Green                      
Bye   3 Bye 1 5 2            
                      John McComas
Josh Hilbert Bye 2 3 4 1           Champion
Massillon     PIN :54              
                         
                         
Pool B                        
Wrestler/School 1 2 3 4 5   Place   Kaleb Riggle (EL)  
Kaleb Riggle 2 3 4 Bye 5       B1    
East Liverpool PIN 3:23   PIN :58   PIN :42            
Pat McDaniel 1 5 Bye 3 4            
Holy Name X         PIN 1:28       Max Revay (HN)  
Derek Matthews 4 1 5 2 Bye       A2    
Ridgewood PIN 3:53   PIN 3:19 PIN 2:55              
Mike Paynter 3 Bye 1 5 2           Derek Matthews
Beaver Local X                     Third
Bryant Wallace Bye 2 3 4 1            
Minerva   PIN 3:50   PIN 1:47         Derek Matthews (Ridge)  
                  B2    

 

Pool A                        
Wrestler/School 1 2 3 4 5   Place        
Mike Mercer 2 3 4 Bye 5            
East Liverpool TF 16-0               Frank Shaffer (HN)  
Jacob Bone 1 5 Bye 3 4       A1    
Ridgewood   PIN 5:18                  
Frank Shaffer 4 1 5 2 Bye            
Holy Name   DEF PIN 1:28 PIN 1:36              
Bye   3 Bye 1 5 2            
                        Frank Shaffer
Jarrod Mazzan Bye 2 3 4 1           Champion
Massillon         Default          
                         
                         
Pool B                        
Wrestler/School 1 2 3 4 5   Place   Jocab Bostic (Green)   
Jake Schwertfeger 2 3 4 Bye 5       B1    
Brooke   PIN :17                  
Bye   1 5 Bye 3 4            
                    Jacob Bone (Ridge)  
Noah Widmann 4 1 5 2 Bye       A2    
Trinity Catholic                      
Jacob Bostic 3 Bye 1 5 2           Ron Foster
Green PIN :21   PIN 2:43 14-5             Third
Ron Foster Bye 2 3 4 1            
Beaver Local     PIN 2:45   8-12       Ron Foster (BL)  
                  B2    

 

Pool A                        
Wrestler/School 1 2 3 4 5   Place        
Slade Williams 2 3 4 Bye 5            
Beaver Local 12-8   PIN 2:28   PIN 1:11       Slade Williams (BL)  
Uri Runawick 1 5 Bye 3 4       A1    
Brooke   PIN 1:49     PIN 5:17            
Bye   4 1 5 2 Bye            
                       
Lindy McConnell 3 Bye 1 5 2            
Ridgewood       9-3             Slade Williams
Brandon Mathews Bye 2 3 4 1           Champion
Massillon                    
                         
                         
Pool B                        
Wrestler/School 1 2 3 4 5   Place   Alex Verhiloy (HN)  
Alex Verhiloy 2 3 4 Bye 5       B1    
Holy Name PIN :49 PIN 2:54 PIN :14   16-2            
Hunter Sweat 1 5 Bye 3 4            
Edison         PIN 1:10       Uri Runawick (Brooke)  
Mack Miller 4 1 5 2 Bye       A2    
East Liverpool PIN 3:02     PIN 1:57              
Chase  Kline 3 Bye 1 5 2           Alex Preas
Beaver Local X                     Third
Alex Preas Bye 2 3 4 1            
Minerva   PIN :49 PIN 1:36 PIN :35         Alex Preas (Min)  
                  B2    
Pool A                        
Wrestler/School 1 2 3 4 5   Place        
Slade Williams 2 3 4 Bye 5            
Beaver Local 12-8   PIN 2:28   PIN 1:11  </