West Virginia Wrestling

MASON-DIXON CONFERENCE TOURNAMENT

Date: 01/30/99

Team Scores
Miller Jr. High 168 1/2
Cheat Lake 161 1/2
Buckhannon 142 1/2
East Fairmont 127
South Morgantown 109 1/2
Cameron 98 1/2
Mannington 92
Elkins 87
Robert Bland 40
Preston 28
Belington 16
Westwood 11
Philippi 4


75 Championship: J.J. Flint (EF) Fall 0:30 Tyler Wotring (CL) (Round Robin)
83 Championship: Lucas Cappas (SM) Dec 5-0 Kurt Shumate (Man)
90 Championship: Aaron Glasser (BU) MD 9-0 Brad Parker (Man)
95 Championship: Stephen Nelson (SM) Dec 8-1 David Campbell (CL)
102 Championship: Anthony Delligatti (Mil) TF 16-0 Ashton Queen (BU)
110 Championship: Casey Hughes (Cam) Fall 2:20 Sloan Baisden (BU)
116 Championship: Daran Hays (Man) MD 11-1 Andy Taylor (RB)
123 Championship: Ben Geary (Mil) Dec 7-0 Daniel Lemley (EF)
128 Championship: Matt Delligatti (Mil) Dec 8-5 Chris McMarrow (Elk)
135 Championship: Blane Mayle (BU) TF 16-1 Brandon Geary (Mil)
145 Championship: Ray Linger (Elk) Dec 12-2 Andrew Starsick (Man)
155 Championship: Kirk Naternicola (Mil) Fall 2:30 Brent Hardway (EF)
165 Championship: Adam Dalton (SM) Fall 2:40 Patrick Jones (CL)
190 Championship:
250 Championship: Josh Beckman (BU) Fall 0:30 Steven Stoneking (Cam)

75 Third Place: Tyler Wotring (CL) Fall 3:27 Todd Davis (BU) (Round Robin)
83 Third Place: Alan Ford (Mil) MD 9-0 Jared Garvin (SM)
90 Third Place: Tommy Moore (CP) Fall 0:43 J.D. Stewart (EF)
95 Third Place: Shawn Moore (EF) MD 15-2 Danny Doty (Cam)
102 Third Place: Mathias Hickman (EF) Dec 7-2 Greg Varney (Elk)
110 Third Place: Andrew Flynn (CL) Fall 2:13 Shane Morgan (EF)
116 Third Place: Jason Gross (CL) Dec 11-8 Steve Soles (Mil)
123 Third Place: Gerald Blake (Cam) Fall 1:31 Douglas Fidler (SM)
128 Third Place: Daran Post (RB) Fall 1:22 Tyler Boyles (CL)
135 Third Place: Matt Thompson (CL) Fall 0:31 Daniel Simmons (Elk)
145 Third Place: Andy Emery (CL) Fall 4:28 Chad McKisic (BU)
155 Third Place: Hank Judy (CL) Fall 1:26 Josh Simmons (Elk)
165 Third Place: Luke Roupe (Cam) Fall 0:31 Jason Davis (Mil)
190 Third Place:
250 Third Place: Daniel Sommers (CL) Fall 2:41 Josh McGinnis (CP)

Location: EAST FAIRMONT JR. HIGH

75 Championship: Flint (EF) over Wotring (CL) - fall
83 Championship: Cappas (SM) over Shumate (Mann.) 5-0
90 Championship: Glasser (BU) over Parker (Mann.) 9-0
95 Championship: Nelson (SM) over Campbell (CL) 8-1
102 Championship: Delligatti (Miller) over Queen (BU) T-fall
110 Championship: Hughes (Cam) over Baisden (BU) fall
116 Championship: Hayes (Mann.) over Taylor (RB) 12-1
123 Championship: Geary (Miller) over Lemley (EF) 7-0
128 Championship: Delligatti (Miller) over McMarrow (Elk) 8-5
135 Championship: Mayle (BU) over Geary (Miller) T-fall
145 Championship: Linger (Elk) over Starsick (Mann.) 13-2
155 Championship: Naternicola (Miller) over Hardway (EF) fall
165 Championship: Dalton (SM) over Johns (CL) fall
190 Championship: HWT> Beck (BU) over Stoneking (Cam) fall
250 Championship: 75 Third Place: Davis (BU) third (Round Robin)
83 Third Place: Ford (Miller) over Garvin (SM) 9-0
90 Third Place: Moore (Pres) over Stewart (EF) fall
95 Third Place: Moore (EF) over Doty (Cam) 15-2
102 Third Place: Hickman (EF) over Varney (Elk) 7-2
110 Third Place: Flynn (CL) over Morgan (EF) fall
116 Third Place: Gross (CL) over Soles (Miller) 11-8
123 Third Place: Blake (Cam) over Fidler (SM) fall
128 Third Place: Post (RB) over Boyles (CL) fall
135 Third Place: Thompson (CL) over Simmons (Elk) fall
145 Third Place: Emery (CL) over McKisic (BU) fall
155 Third Place: Judy (CL) over Simmons (Elk) fall
165 Third Place: Roupe (Cam) over Davis (Miller) fall
190 Third Place: HWT> Sommers (CL) over McGinnis (Pres) fall


Return to the November - December 1998 score page
Return to the January 1999 score page
Return to the Scores Index Page
Return to the WV-Mat front page